+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Feng shui - Stavba domu [ Pridaj článok ]

Zariaďovanie interiéru: FARBY-Ktorá je tá pravá? -
 Ľudia sú dnes oveľa odvážnejší pri e „svojich štyroch stien". Inšpirácie získavajú z rôznych zdrojov, neboja sa trochu si za-experimentovať a odvahu prejavujú aj pri výbere farieb. Či sú to farby na steny, na bytové textílie, čalúnenie sedacej súpravy... Jemný odtieň žltej, sýta svetlozelená, červená, oranžová – akú farbu a kam?

Kto chce siahnuť po farbách, mal by pri ich výbere rešpektovať určité pravidlá. Nie vždy je obľúbený farebný odtieň vhodný napríklad na stenu do obývacej izby. Ako teda zvoliť tú správnu farbu? Základné poznatky o farbách a ich vplyve určite pomôžu.

Farby vzbudzujú pocity

V zásade sa farby rozdeľujú na teplé a studené. Červená, oranžová, žltá sú teplé farby, modrá a zelená – farby studené. Teplé farby stimulujú zmysly, pôsobia osviežujúco, sú zdrojom energie. Sú to ideálne farby do obývačky a kuchyne. Studené farby pôsobia chladno, ale zároveň upokojujúco. Preto sa hodia do pracovne, kde zlepšujú proces koncentrácie. Okrem toho pri výbere farieb v zásade platí, že svetlé farby priestor opticky zväčšia, tmavé, naopak, priestor zmenšia. Preto sa majú v malých miestnostiach uprednostniť svetlé odtiene farieb – vanilková, žltá, svetlomodrá... Tmavé farby, napríklad bordó, pôsobia síce útulne, ale kvôli tomu, že miestnosť zmenšia, sú vhodné len do veľkých priestorov.

Akonáhle vstúpime do miestnosti, ožiari nás jej farba. Zrakové vnemy vedú informáciu do mozgu, nasleduje bleskurýchle vyhodnotenie a zisťovanie, ako sa cítime: uvoľnene alebo napäto, nervózne, sebavedome, ustráchane...

Nepodľahnúť módnym trendom

Podobne ako v oblečení, aj farby v interiéri podliehajú módnym trendom. Jeden rok sú to bielo-čierne farebné kombinácie, nasledujúci vystupuje do popredia fialová, strieborná, inokedy červená, oranžová... Módne trendy prichádzajú a odchádzajú. Podriaďovať sa im, alebo ich ignorovať? Odborníci pre oblasť farieb varujú: Ak slepo podľahnete farbám, ktoré diktuje móda, môžete konať proti vlastnému „naturelu". Potom sa môže stať, že doma, kde hľadáte oddych, bezpečie, sa cítite stiesnene.

Dôležitý je váš „naturel"

Každému ročnému obdobiu zodpovedá jeden farebný typ. Akú farbu si vybrať, záleží od nášho charakteru, želaní a konkrétneho priestoru. Odborníčka pre farby hovorí: „Každý človek má množstvo osobných vlastností. Napriek tomu existujú štyri základné charakterové typy – cholerik, sangvinik, melancholik, flegmatik. Každému charakteru sa dá priradiť ročné obdobie, v ktorom sa konkrétny charakterový typ cíti príjemne. Každému ročnému obdobiu odpovedá určitá základná farba, ktorá by sa mala v príbytku uplatňovať ako hlavná."

Sangvinici patria k jari a k jej charakteristickej žltej farbe. Sú to ľudia pocitov, veselí a otvorení, plní porozumenia, chápaví, ktorí však často v momente prepadnú zármutku. Sú temperamentí a málo času venujú sebe. Tak môžu vzniknúť medzi sangvinikom a inými, ktorí život a veci vidia pokojnejšie, nedorozumenia. Milujú žltú farbu, miestnosť v tejto farbe pôsobí na nich obzvlášť vitálne, veselo, z čoho sangvinici doslova žijú.

Melancholici sú plní porozumenia. Dôraz kladú na usporiadané vzťahy a istoty. Túžia po harmónii, urovnávajú spory, sú ochotní pomôcť a da sa na nich spoľahnúť. Ich ročným obdobím je leto so svojou modrou farbou. Balzamom na dušu je pre melancholika miestnosť s modrou a zelenou alebo tyrkysovou farbou. Pokoj a oddych, spánok plný odpočinku nájde v izbe s modro-fialovou kombináciou.

Cholerici sú ľudia plní temperamentu. Pre okolie môžu byť príležitostne až výbušní a únavní. Tento typ ľudí má vysoké nároky na seba aj ostatných. Ich perfekcionizmus im život neraz sťažuje. Z ročných období im najviac vyhovuje zima a jej typická farba – biela. Biela miestnosť v kombinácii so striebornou pôsobí chladno a sviežo. Cholerik tu dokáže znovu načerpať sily, energiu. Vhodné sú kombinácie bielej s hnedou a žltou, napr. na koberci.

Flegmatikom najviac vyhovuje jeseň s jej červenou farbou v rôznych odtieňoch, z ktorej čerpajú silu a energiu.

Príloha:
- Zelená a modrá majú upokojujúci účinok, preto sú vhodné do spálne.
- Deti a mladí milujú výrazné farby, preto do detskej či študentskej izby sa dajú použiť aj dve výrazné farby. To ale stačí, ostatné musia byť s nimi farebne príbuzné, tzv. tón v tóne.
- Mnohí obľubujú červenú farbu, ktorá je stále v móde. K tejto výraznej farbe treba opäť vybrať tlmené odtiene v jednom farebnom tóne.
- Ak sa použije výrazná farba, ako je v tomto prípade cyklámenová, ostatné farby treba voliť tlmené.
- Farebne fádny interiér sa dá oživiť farebnými textíliami.
- Všetkého veľa škodí a platí to aj o farbách. V jednej miestnosti dve farby úplne stačia. Väčšinou treba vyberať farby príbuzné. V tomto prípade je to modrá a sivá, ktorá sa vyskytuje vo viacerých odtieňoch – stena, dlažba, pohovka. Ďalšia farba by už pôsobila rušivo.
- Sivomodrá farba pôsobí upokojujúco. V tomto interiéri sú použité jej viaceré odtiene. Žltá farba je využitá ako akcentový prvok.Zdroj: http://štýl bývania
kategórie: Feng shui - Stavba domu | pridal: iris (10.09.2013) | Autor: IVETA LANÁKOVÁ
zobrazeni: 1765 | Kľúčové slová: DOM, zariadenie, psichika, exteriér, farby, človek, Trendy, zdravie, interiér, pokoj | hodnotenie: 5.0/1
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413