+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Mediálne správy » Keramické domy [ Pridaj článok ]

Fero Lehocký. Architekt o keramických domoch

Keramické montované domy

keramické domyZaujímavá technológia výstavby rodinného domu sú montované keramické domy. V ateliéri zatiaľ s takouto výstavbou nemáme priamu skúsenosť, ale dlhšie sa snažím sledovať tento typ stavieb. Rovnako v poslednom roku sa na mňa obrátilo viacero čitateľov blogu, čo si o tejto technológii myslím. Výrobca samotný materiál nazýva keramický kompozit. To znie fakt sofistikovane, skoro až ako “vesmírna technológia”.

Ale čo to presne je?

Keď to zjednoduším ide o betón zmiešaný z keramickými guličkami. Najčastejšie používajú Liapor. Liapor pravdepodobne poznáte, používa sa aj v záhradníctve. Ide o keramické kuličky. Píšem o ňom aj v free Ebooku, z čoho stavať rodinný dom. Miesto Liaporu sa používajú aj iné “keramické guličky”. Napríklad Siopor.

V oboch prípadoch ide o prírodné materiály. Tieto materiály vynikajú zaujímavými vlastnosťami. Sú pevné, nehorľavé a ľahké. Tým, že sú ľahké majú aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Preto, keď sa zamiešajú do betónu, tento získava iné vlastnosti, ako bežný betón. Preberá vlastnosti guličiek.

Čiže dostávame ľahší betón (cca 720 kg/m3) , ktorý má zároveň podstatne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Samozrejme, stále je to betón a stenu z tohoto materiálu ešte treba dodatočne zatepliť. To už je na preferenciách samotného investora. Môže to byť polystyrén, minerálna vlna, Multipor alebo čokoľvek iné rovnako ako pri inom type výstavby.

Takto vyzerajú samotné guličky Liaporu z blízka:

Výrobca do tohoto betónu ešte pridáva ešte ďalšie prísady kvôli zlepšeniu parametrov. Ale čo to presne je mi nechceli prezradiť. Vraj obchodné tajomstvo. Pridávajú sa aj farbivá, preto sú betóny a vzorky rôznych farieb. Priznám sa, ja som nepochopil dôvod pridávania farbív.

Toto je vzorka, ktorú som zobral priamo z jednej stavby – odbúraný kus, niečo tam asi vysekávali. Sú tam aj zbytky polystyrénu, ktorý bol pri výrobe osadený do steny:

A toto je vzorka, ktorú rozdáva priamo dodávateľ na výstavách a potencionálnym klientom:

Ako sa vyrába samotná stena?

Vo výrobnej hale sa vytvorí z debnenia tvar steny na rovnom podklade. Vložia sa tam prípadné debnenia pre okná a dvere. Doplní sa potrebná statická výstuž. Priamo vo výrobnej hale natiahnu do steny elektrikárske trubky a krabice pre vedenie elektroinštalácie. Takže nemusíte na stavbe do steny sekať. Drážky do steny sa samozrejme dajú spraviť aj dodatočne, ale je to škoda nevyužiť priamo túto výhodu vo výrobnej hale. Do takto pripraveného debnenia sa naleje vyššie spomínaný keramický betón a celá stena ide do sušičky. Sušenie je rýchle, takže celá príprava domu v hale v závislosti od zložitosti domu môže trvať pár dní. Steny sa naložia na kamión a ide sa na stavbu.

Krátke video priamo od výrobcu keramických montovaných domov najlepšie ukazuje, ako to celé na stavbe prebieha:

Takto sa na hale vyrobia všetky paneli: 

Aké sú výhody keramických montovaných domov?

– Ak ste zástancovia murovaných masívnych stavieb a zároveň požadujete rýchlosť výstavby montovaných stavieb, tak toto je ideál pre vás.

– Betónové steny majú dostatočnú akumuláciu tepla.

– Majú dobré zvukovo-izolačné vlastnosti. Materiál je paro-priepustný.

– Štandardne sa omietajú ako murované steny. Samotná nosná stena a priečky sú nehorľavé.

– Ekonomicky zaujímavé riešenie.

– Keďže samotná nosná časť steny už má tepelnoizolačné vlastnosti a je tenšia ako pri murovaných stavbách, celková hrúbka steny so zateplením je menšia. Šetrí sa tým zastavanosť domu, čo pri malých pozemkoch je dosť dôležité.

Nevýhody?

– Nevýhoda je hlavne ak sa na váš pozemok nevie dostať kamión. Vtedy na tento spôsob výstavby zabudnite a poobzerajte sa po inom riešení.

– Na ďalšie podstatné nevýhody samotného materiálu som neprišiel. Takže si počkám na samotné realizácie.

Čo si myslím o systéme ja?

Mňa systém zaujal a vidím v ňom potenciál. Tohto roku sme u nás v ateliéri spracovali jednu architektonickú štúdiu rodinného domu a investor si zvolil práve firmu, ktorá vyrába keramické domy. Takže som zvedavý, ako bude vo výsledku s celým priebehom spokojný. Budem o tom referovať na blogu. Lebo okrem toho, že samotný materiál považujem za kvalitný je pri montovaných domoch rovnako dôležitá samotná realizačná firma.Zdroj: http://blog.zdravydom.sk/
kategórie: Keramické domy | pridal: iris (21.10.2016) | Autor: Fero Lehocký, architekt
zobrazeni: 509 | Kľúčové slová: DOM, architekt, stavba, kvalitný, rodinné, potenciál, investor, materiál, systém, keramické domy | hodnotenie: 5.0/1
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413