+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Mediálne správy » Keramické domy [ Pridaj článok ]

POZNÁTE LIAPOR BETÓN?

POZNÁTE LIAPOR BETÓN?

Medzi využívanými stavebnými materiálmi môžeme nájsť stále nejaké novinky, ktoré nás očaria niečím originálnym. Svoje zaslúžené miesto v stavebníctve si však držia aj dlhoročne známe materiály ako napríklad Liapor betón. 

 

Počuli ste už niekedy o Liapor betóne? Viete, že sa jedná o dlhodobo využívaný stavebný materiál, ktorý celkovo patrí medzi najstaršie a jeho účasť na stavbách je známa po celom svete? Na zahraničných stavebných trhoch je záujem o tento špeciálny materiál vysoký, no u nás stojí stále nejako v úzadí. Poďme si ho teraz trochu predstaviť a možno tým prispejeme k jeho častejšiemu využívaniu.

 

 

Základom je granulované kamenivo

 

Liapor betón sa v stavebníctve využíva v podobe špecifických betónových dielov, ktoré sú vlastne koncovým materiálom určeným pre potreby stavebníctva. Výrobu hotových dielov by sme však nedosiahli bez použitia Liaporu, teda granulovaného keramického kameniva, ktoré sa upraví do špeciálnej hmoty a následne sa spája do jednotlivých dielov. Staršie ročníky ho môžu poznať pod názvom Keramzit, ktorý sa používal do 90.rokov. Vyrába sa z ílu, ktorý je v pôde už od treťohôr. Ten sa pri teplote 1100 až 1200 stupňov vypáli v rotačných peciach, čím zväčší svoj objem a roztriešti sa na granule. Hotová zmes kameniva je hlavnou surovinou pre výrobu hotových Liapor betónových dielov.

 

Vysoká kvalitatívna úroveň

 

Liapor betón nie je žiadnou lacnou náhradou za klasický betón, práve naopak. Na trhu je ponúkaný ako rovnocenná alternatíva s podobnými kvalitatívnymi vlastnosťami. Samozrejme, že na niektoré typy stavieb sa hodí viac ako obyčajný betón a na iné menej, no celkovo je ponímaný ako plnohodnotný a kvalitný materiál pre rôzne stavebné účely a preto je súčasťou rôznych druhov stavieb.

 

Vlastnosti tohto materiálu :

 

–        ekologický materiál založený na spracovaní ílu

–        je recyklovateľný, v prírode sa ľahko rozloží

–        vďaka ohňovzdornosti eliminuje riziko požiarov

–        má nízku objemovú hmotnosť, tak 400-700kg/m3

–        ponúka mechanickú odolnosť a chemickú stabilitu

–        nevadí mu ani vyššia vlhkosť, preto sa hodí všade

 

Najčastejšie využitie v stavebníctve :

 

–        kamenivo sa môže využiť na obsypávanie striech

–        poslúži aj ako spevňovacia súčasť potrubí a rozvodov

–        umožňuje vyrobiť odľahčený betón pre stavebné účely

–        môžete z neho vytvoriť vrstvu pod podlahové dosky

–        je vhodný aj ako renovačný materiál pre konštrukcie

–        na posyp v zime je lepší ako soľ, nevsakuje do zeme

–        dokonca sa hodí aj do záhrady ako dekoračný prvok 

 

Aj napriek skvelým vlastnostiam, bohatej histórií a výhodným cenám sa Liapor betón na Slovensku stále nedostal na vrcholné pozície v rebríčkoch najvyhľadávanejších stavebných materiálov. Je zaujímavé prečo sa naši stavebníci stále rozhodujú pre klasický betón, pričom pri niektorých stavbách by práve Liapor betón zvýšil celkovú kvalitatívnu stránku. Časom si však možno vezmeme väčší príklad z osvedčených zahraničných postupov výstavby a práve liapor betónu sa dostane zaslúžené ocenenie v podobe vysokého dopytu.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : bydleni.cz, bezsmogu.cz, liapor.hu, zapa.sk, stavba.tzb-info.cz, beton.org, liapor.czZdroj: http://clanky.topreality.sk/poznate-liapor-beton-1470.html
kategórie: Keramické domy | pridal: iris (11.11.2016) | Autor: Róbert Bosák
zobrazeni: 815 | Kľúčové slová: DOM, cená, stavba, Beton, keramo, predaj, vlastnosti, vyroba, montovany, liapor | hodnotenie: 5.0/1
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413