Bytovka, alebo Zdravý domov Pt, 28.01.2022, 06:45 Fotovoltaika |Tepelné čerpadlo Kotly na pelety |         Logged in as Guest | RSS
Site menu


Pelety ako zdroj tepla
Čistá energia Peleta je čisté a vhodné palivo pre krby, kachle a kotly. Má dobrú výhrevnosť a zanecháva málo popola, napríklad z 1 tony spálených drevených peliet zostáva asi 6 kg popola.

Čo je vlastne peleta?

Peleta je granulovaná častica kruhového prierezu (6 – 8) mm, s dĺžkou (30 – 40) mm. Surovinou pre výrobu sa stáva odpadový drevný materiál (piliny, hobliny). Pelety sa vyrábajú lisovaním pod tlakom. Pri výrobe peliet zaniká potreba skládkovania drevného odpadu.

Čistá energia

Keďže sa pelety  vyrábajú takmer z celého odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní drevného materiálu (kôra, piliny, odrezky, prach), drevo určené pre spracovanie sa nepoužíva. Produkcia slovenských lesov je 1 m3 dreva za sekundu. Z 1 m3 dreva sa dá vyrobiť 250 kg peliet. 

Peleta je čisté a vhodné palivo pre krby, kachle a kotly. Má dobrú výhrevnosť a zanecháva málo popola, napríklad z 1 tony spálených drevených peliet zostáva asi 6 kg popola.

Popol vznikajúci vykurovaním drevnými peletami je vysokohodnotným hnojivom. Kúrenie peletami je pohodlné, moderné, primerane nákladné a nezaťažuje životné prostredie. Drevné pelety sú vysoko komfortným palivom, ktoré je možné skladovať počas celého roka.
Pelety sú v Európe veľmi populárne palivo. Na Slovensku sa už niekoľko rokov tešia rastúcej popularite vďaka svojim vlastnostiam a cene. Taktiež je dôležité, aby pelety patrili k obnoviteľným zdrojom energie.

Ekologické palivo Pelety sú cenovo dostupné a jednoducho sa skladujú. Sú balené v 15 kg vreciach pre ľahké nasypanie do zásobníka. Z týchto dôvodov je ich používanie veľmi pohodlné.

Ekologické palivo

Pelety sú cenovo dostupné a jednoducho sa skladujú. Sú balené v 15 kg vreciach pre ľahké nasypanie do zásobníka. Z týchto dôvodov je ich používanie veľmi pohodlné. Drevené pelety horia veľmi dobre a čo je dôležité, spontánne sa nezapaľujú. Preto sú bezpečné a môžu sa skladovať v komorách, garážach a pod prístreškami. Ďalšou výhodou peliet je, že neabsorbujú vlhkosť.

Dokonca ani dlho uložené biopalivo nestráca svoje vlastnosti. Preto si môžete objednať väčšie množstvo aj na dve vykurovacie sezóny.
Dobré palivové drevo má tepelnú kapacitu 4,4 kW / kg (vlhkosť 15%, po približne 18 mesiacoch sušenia). Teplo generované z drevených peliet je 4,9 kW / kg.

Prečo potrebujem spotrebič na pelety?

Toto je veľmi dobrá otázka. Je to najjednoduchší spôsob ako lacno, ekologicky a pohodlne vykurovať domácnosť. Kotle na pelety sú automatické a je možné ich naprogramovať. Je to príjemný pocit, keď sa zobudíte v zimné ráno, alebo keď prídete do kancelárie a čaká na Vás teplota, ktorú ste si sami prenastavili. Mimochodom, pri kachliach si môžete vychutnať pohľad na oheň, ktorý nám dáva prírodnú energiu rovnako, ako slnečné svetlo.
Výberom kachlí a kotlov na pelety si volíte úsporné, ekologické a praktické palivo. Peleta je veľmi hospodárna, pretože poskytuje vysoký výkon pri nízkych nákladoch. Náklady sú pri tomto kúrení asi o 25% nižšie ako náklady na zemný plyn.

Vykurovanie peletami má množstvo výhod

 • cena peliet nie je závislá na cene fosílnych zdrojov energie
 • nemusia byť dovážané z ostatných krajín – veľké množstvo polí a lesov dodáva Slovensku dostatok vstupných surovín
 • v porovnaní s vykurovaním plynom, je cena vykurovania peletami nižšia ako pri plyne
 • doprava k užívateľom je bezproblémová, nepovažujú sa za nebezpečný náklad
 • vysoká energetická účinnosť peliet je zabezpečená optimálnou hustotou a nízkym obsahom vody
 • v lesoch sa ročne produkuje viac drevného odpadu ako je možné využiť v priemysle, preto vstupné suroviny na výrobu peliet sú a vždy budú dostupné
 • zmena tuhého paliva na pelety si nevyžaduje z hľadiska experimentu zmenu kotla, pre dosiahnutie vyššej účinnosti je vhodné použiť kotol určený na pelety
 • dajú sa ľahko uskladniť bez špeciálnych nárokov v miestnostiach
 • výrobou peliet sa vytvárajú nové pracovné miesta a zamedzuje sa tvorba odpadu, ktorý by vznikol skladovaním odpadového dreva
 • energetické náklady na výrobu peliet sú nižšie ako náklady na výrobu vykurovacieho oleja, elektriny alebo zemného plynu
 • homogénne časti, ktoré môžu produkovať pri dokonalom spaľovaní malé emisie a minimálne množstvo popola, navyše popol môže byť využité ako kvalitné hnojivo
Teplovzdušné peletové kachle
Teplovzdušné kachle dokážu súčasne vykurovať aj ďalšie miestnosti. Pripojením kachlí k rozvodom teplého vzduchu sa horúci vzduch z kachlí dostane aj do dvoch miestností na druhom poschodí. Teplotu a prúdenie vzduchu v každej miestnosti je možné pomocou diaľkového ovládania automaticky prispôsobiť potrebám používateľa.


Source: http://zdravydom.eu/, https://domazahrada.sk/kurenie-peletami-vyhody/
Category: Stavba DOMU | Added by: iris (30.12.2021) | Author: Alex E
Views: 19 | Tags: Teplovzdušné, miestnosť, vzduch, kachle, automatika, teplo, krby, vykurovať, ovladanie, pelety | Rating: 4.0/1
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Log In

Search

Site friends

....

Fotovoltaika
Tepelné čerpadlo
Kotly na pelety
Kachle na pelety s vymenníkom
Kachle na pelety teplovzdušnéIČO : 43706754
ing. Demidov
+421940291413
zdravydom.eu@gmail.com 
zdravydom.eu©2022     

#uMenuDiv1 li {font-size:18px;}