+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Stavba DOMU [ Pridaj článok ]

REKUPERÁCIA TEPLA
Čo je to „rekuperácia"?
Rekuperácia alebo spätné získavanie tepla je dej, v priebehu ktorého sa do budovy privádzaný vzduch predhrieva teplom odpadového vzduchu. Teplý vzduch teda nie je bez úžitku vypustený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmenníku odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému vzduchu.

A čo je „účinnosť rekuperácie"?
Účinnosť rekuperácie = účinnosť spätného získavania tepla, t. j. zúžitkovania odpadového tepla na predhriatie chladného čerstvého vzduchu. Účinnosť rekuperácie sa musí pohybovať medzi 0 a 100 %.
Nulová účinnosť je účinnosť otvoreného okna - teplý vzduch je odvádzaný bez úžitku a čerstvý studený vzduch sa privádza do miestnosti, ktorá rýchlo chladne až na teplotu exteriéru.
Stopercentnú účinnosť (technicky nerealizovateľná) by sme dosiahli vtedy, ak by sme privádzaný vzduch ohriali na pôvodnú teplotu vzduchu odvádzaného - interiér by sme tak vetrali bez straty energie.
Reálna účinnosť rekuperácie sa u bežne dostupných vzduchotechnických zariadení pohybuje od 30 do 90 %, pričom účinnosť nad 60 % považujeme za dobrú, účinnosť nad 80 % za špičkovú. Účinnosť rekuperácie jednotiek DUPLEX sa pohybuje od 52 % do 90 % a závisí od veľkosti jednotky, prietoku vzduchu a typu rekuperačného výmenníka

Využitie rekuperácie
Rekuperačné výmenníky tepla sa najčastejšie osadzujú priamo do vetracích jednotiek. Rekuperáciu tak možno využiť prakticky vo všetkých typoch objektov počas hygienicky nevyhnutného vetrania či už bytov a rodinných domov, občianskych stavieb, ale aj bazénov a priemyselných objektov. V posledných rokoch sa v súvislosti s rastúcími cenami energií stále častejšie rekuperácia využíva aj v rodinných a bytových domoch.
Rekuperačné výmenníky možno využiť aj v klimatizovaných objektoch - tu sa v letných mesiacoch "rekuperuje chlad": privádzaný teplý vzduch sa ochladzuje odvádzaným, klimatizáciou vychladeným vzduchom.


Zdroj: https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fwasteforum.cz%2Fcisla%2FWF_4_2010.pdf
kategórie: Stavba DOMU | pridal: iris (07.10.2011)
zobrazeni: 2003 | Kľúčové slová: rekuperácia, vzduch, teplo, bytov, vetrania, výmenníky, Využitie, klimatizácia | hodnotenie: 0.0/0
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413