+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Stavba DOMU [ Pridaj článok ]

Stropné “vykurovanie-chladenie” DELGADO

Klimatizácia cez strop pomocou tepelného čerpadla

Klimatické zmeny a narastajúce ceny energií v posledných rokoch prinútili mnohých zamyslieť sa nad riešením klimatizácie a vykurovania s čo najnižšími prevádzkovými nákladmi. Ideálne riešenie takejto zdanlivo neriešiteľnej dilemy sa skrýva vo využití jedného spoločného systému na vykurovanie v zime a chladenie v letnom období. Takýmto riešením je spojenie výhod tepelného čerpadla a stropného chladenia obytných priestorov.
Inštaláciu stropného chladenia a vykurovania je možné realizovať v každom dome alebo byte, v ktorom je možné znížiť svetlú výšku o cca 8cm. Najväčšie výhody prináša pokiaľ je systém inštalovaný v rámci samotnej výstavby.

Výhodou tepelného čerpadla a stropného chladenia nie sú len nižšie prevádzkové náklady na vykurovanie, ale aj možnosť využitia toho istého systému na vykurovanie v zime aj na chladenie príbytku v letných horúčavách. Využíva sa na to princíp podobný chladničke, len s tým, že v zime tepelné čerpadlo - čerpá teplo dnu a v lete ho odoberá von z obytného priestoru.

DELGADO + tepelné čerpadlo chladenie a vykurovanie najvýhodnejšie ako sa dá

Ako funguje stropné chladenie?

To, že tepelné čerpadlo dokáže vykurovať s veľmi nízkou spotrebou energie, je známe. Pomocou tohto zariadenia je však možné s nízkymi nákladmi aj chladiť. Stropné chladenie patrí medzi vodné systémy klimatizovania. Funguje podobne ako podlahové, či stenové vykurovanie na princípe sálania - nie však tepla, ale chladu. Priamo do stropu v miestnosti sa zabudujú rúrky, cez ktoré prúdi ochladená voda z tepelného čerpadla, prostredníctvom ktorej sa ochladzuje strop a následne od neho aj celá miestnosť. Výhodou sálavej zložky je prirodzené chladenie priestoru. Sálavá zložka v stropnom chladení spôsobuje, že už vyššia teplota (ochladenie na približne 26 °C) je pociťovaná ako príjemná. To má za následok aj úsporu energie a prevádzkových nákladov.

Stropné chladenie využíva prirodzenú vlastnosť vzduchu. Chladný vzduch je ťažší a klesá dole, zatiaľ čo teplý vzduch stúpa k stropu, ochladzuje sa a opäť klesá nižšie, čím sa zabezpečuje prirodzené vychladenie miestnosti na príjemnú teplotu. Stropné chladenie má tri obrovské výhody. Asi najväčšou výhodou stropného chladenia je absolútne bezprievanová technológia, poskytujúca príjemné a prirodzené chladenie. Je zdravotne nezávadné, pretože sa nezanáša prachom a tento spôsob klimatizácie je teda vhodný aj pre alergikov. A po tretie, má nižšie prevádzkové náklady ako klasická klimatizácia.

Úsporná prevádzka

Už s využitím konvenčných zdrojov chladu je stropné chladenie o 20 až 30 percent efektívnejšie ako klasická klimatizácia. Ak ale zapojíme ako zdroj chladu tepelné čerpadlo klesnú náklady na energie 10 až 20 násobne. To znamená, že ak by ste používali klasický systém klimatizácie s výkonom okolo 12 kW (s príkonom okolo 6 kW) - spotrebovali by ste za sezónu okolo 500 Eur na chladenie. S využitím tepelného čerpadla klesne spotreba energie na 50 Eur. Pri vykurovaní sú rozdiely v nákladoch ešte výraznejšie. Za rok sa tak dá ušetriť aj 1500 EUR na energiách za kúrenie a klimatizáciu pre stredne veľký rodinný dom.

Zdrojom energie pre stropné chladenie môže byť aj spodná voda. Spodná voda má celoročne teplotu 10 - 12 °C a preto je vodu zo studne možné použiť aj na chladenie. Prevádzkové náklady takéhoto zdroja chladu sú 10 až 15 násobne nižšie ako pri bežnej klimatizácii.

Kedy použiť stropné chladenie

Pred začatím hrubej stavby si môžete vybrať zo všetkých dostupných systémov vrátane stropného chladenia integrovaného v stropnej konštrukcii. Ak máte hotovú hrubú stavbu, môžete si vybrať podomietkové stropné chladenie či sádrokartónové stropné chladenie alebo pre kancelárie kazety Alfa-therm. Pri rekonštrukciách v závislosti od rozsahu rekonštrukcie, je možné uvažovať o podomietkovom stropnom chladení, ale predovšetkým sú vhodné sádrokartónové chladiace dosky.

DELGADO má za sebou takmer 20-ročnú históriu aplikácie a inovácií. Platí, že čím vyššia plocha a čím hustejšie je systémom pokrytá, tým je chladenie efektívnejšie. DELGADO vďaka vysokej hustote dosahuje výkon pri chladení až 68 W/m², pri kúrení dokonca až cca. 70 W/m².Stropné “vykuro-chladenie” je teda určite najefektívnejší spôsob pre tepelnú pohodu obytných priestorov súčasnosti. Ale ktorý systém distribúcie tepla a chladu zvoliť? My sme sa rozhodli pre najvýkonnejší systém na trhu.

Stropné chladenie je vhodné do spální, obývačiek aj detských izieb. Je možné ho podmienečne použiť aj do kuchýň, musí však byť počas varenia zabezpečené dostatočné vetranie digestorom alebo ventilátorom so snímačom vlhkosti. Stropné chladenie nie je vhodné do miestností s vysokou vlhkosťou (napr. kúpeľne, interiérové bazény a pod.) z dôvodu nadmerného zrážania sa vodných pár na chladnom povrchu stropu.
 

Modul Delgado umožňuje chladenie alebo kúrenie, v závislosti od toho, či v moduloch prúdi studená alebo teplá voda. Jednotlivé moduly v miestnosti sa pripájajú na hlavné potrubie pomocou rýchlospojok systému PUSH, pre jednoduchú a bezpečnú montáž. Systém PUSH umožňuje rýchle a variabilné spájanie a riešiť tak jednoduché, ako aj členité miestnosti.

Patentovaný systém hliníkových modulov používa polybuténové 5-vrstvové rúrky s kyslíkovou bariérou, zatavenou medzi dvoma teplovodivými hliníkovými fóliami, ktoré zaručujú vysoký výkon. Hliníková fólia zabezpečuje rovnomerné roznášanie tepla alebo chladu v celej aktívnej ploche stropu, steny alebo podlahy. Taktiež pomáha zlepšiť reakciu celého modulu na oheň, čo umožňuje použitie registrov i v prostredí s vyššími požiarnymi nárokmi.
DELGADO + tepelné čerpadlo chladenie a vykurovanie najvýhodnejšie ako sa dá

 • Zdravšie chladenie bez prievanu, prechladnutia, prachu a patogénov – vhodné pre alergikov.

 • Odpadávajú činnosti a procesy súvisiace s údržbou a zachovaním funkcie zariadenia

 • Systém bez hluku – na chladenie sa nepoužíva ventilátor ako pri štandardnej klimatizácii.

 • Jednoduchšia, rýchlejšia a bezpečnejšia montáž v porovnaní s konkurenciou.

 • Poskytuje rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti 

 • Nenarúša vzhľad interiéru

 • Vysoký výkon systému a plynulá regulácia bez zotrvačnosti.

 • Energeticky a ekonomicky úspornejší systém – v porovnaní s klasickou klimatizáciou ušetrí až 70% energie

 • Prirodzená vlhkosť vzduchu – stropné chladenie nevysušuje vzduch

 • Rýchlejší nábeh pri chladení - odoberie prebytočné teplo do 20 minút 

 • Najvyšší výkon pri chladení oproti konkurencii

  Získajte aj Vy spoľahlivý návrh vykurovania a chladenia pre Vás dom.
  Chcem vedieť viac o správnom výbere VYKUROVANIA a CHLADENIA

kategórie: Stavba DOMU | pridal: iris (12.09.2021)
zobrazeni: 13 | Kľúčové slová: kúrenie, čerpadla, klimatizácia, tepelne, chladenie, stropne, podlaha | hodnotenie: 0.0/0
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413