+421940291413, mail: adopyt@gmail.com

stavba domu-projekt zdarma
Zemne práce Záhrada Projekt, architekt, plány domuInterier
MENU

Mediálne správy

REFERENCIE:
Pozrieť si VIAC

Technológia
Stavebný materiál

New

Domov » články » Stavba DOMU [ Pridaj článok ]

Vykurovanie domu

 Vykurujete plynom a máte v dome ešte jeden funkčný komín, využite ho na keramické kachle, piecku alebo kozub. Nie je to drahé a je z neho veľmi príjemné sálavé teplo, ktoré využijete najmä na jar a v jeseni. Ako palivo používajte drevo, ktoré je lacné a dostupné. Vyhýbajte sa spaľovaniu plastov.

 1. Keramické kachle, piecka alebo kozub dokáže vykurovať aj viacej miestností a zohrievať úžitkovú vodu. Porozprávajte sa o tom s predajcom, vyplatí sa to.
 2. Pri kúpe lacnejších typov piecok a keramických kozubových vložiek sa orientujte na domácich výrobcov. Kupujte ich radšej v špecializovaných obchodoch, ako v hypermarketoch, ktoré predávajú aj rôzny „aušus".
 3. Takmer vždy platí zásada, že ak je vykurovacie teleso ťažšie, je aj lepšie.
 4. Sporák, kachle alebo krb veľmi dobre pomáha odstraňovať z domu vlhkosť.
 5. Ak váš plynový kotol dosluhuje, pouvažujte, či ho nechcete nahradiť kotlom na spaľovanie dreva. Kotol na pyrolytické spaľovanie dreva je za tie isté peniaze a prikladá sa do neho maximálne 2 krát za deň. Pri temperovaní vydrží aj 2 dni a vkladajú sa do neho až polmetrové kusy dreva.
 6. Ak váš bojler dosluhuje, kúpte si taký, ktorý má dva výmenníky a elektrickú špirálu. Je asi o 30 % drahší, ale môže sa k nemu pripojiť slnečný kolektor. Ten bude zadarmo zohrievať vodu na umývanie, keď bude svietiť slnko, alebo ak bude vonku viac, ako 10 – 15 °C. Predstavte si, že budete mať aspoň 5 mesiacov v roku horúcu vodu zadarmo a ďalšie 3 – 4 mesiace bude predhrievať na 30 °C a ďalší zdroj ju ohreje na požadovanú teplotu. Poradíme, ako na to.
 7. Pod oknami, kde máte radiátory máte stenu tenšiu, ako inde v iných miestach? Ak nemáte za radiátormi nalepenú reflexná fóliu, je toto miesto zvonka oveľa teplejšie, ako ostatná stena. Ak to chcete vyriešiť,  dodáme Vám špeciálnu fóliu, prípadne aj ju nalepíme. Je nutné špeciálne lepidlo a veľká zručnosť.
 8. Kontrolujete si pravidelne spotrebu plynu a robte opatrenia na zníženie jeho spotreby. Ak nemáte automatickú reguláciu teploty vykurovania v obytných priestoroch, zakúpte si ju a inštalujte. Náklady sa pohybujú okolo 2000 Sk a veľmi rýchlo sa vrátia.
 9. Ak používate automatickú reguláciu teploty vykurovania, máte aj snímanie vonkajšej teploty? Ak si ho dáte domontovať, regulácia bude lepšie reagovať na zmenu vonkajšej teploty, čo je výhodnejšie, ako teplota v dome. (sníma sa vonkajšia aj vnútorná teplota)
 10. Používate regulačné ventily na radiátoroch, alebo vykurujete aj neobývané miestnosti, ktoré stačí iba temperovať?
 11. Radiátorové ventily s termostatom zabezpečia, že miestnosti budú vykúrené na nastavenú teplotu a nebudú sa prekurovať, alebo v nich nebude zima. Obzvlášť dbajte na vykurovanie a vetranie spálne. Optimálna teplota na spanie je 19° C.
 12. Koľko teplomerov máte rozmiestnených v dome? Kontrolujete ich? Je to malá investícia, ktorá sa vyplatí.
 13. V zime máte radiátory zakryté záclonou, alebo závesom? Ak áno, teplo z radiátora ide viac na okno a nie do miestnosti. Používajte „zimné" záclony a závesy. Sú kratšie, aby nezakrývali radiátor a teplý vzduch nešiel na okno, ale do miestnosti. Niekedy stačí, ak ich zastrčíte na parapet – nebude to pekné, ale funkčné. Ak je garniža vpredu a teplý vzduch ide aj tak za záclonu, šnúrkou prisuňte záclonu k oknu.
 14. Nezabudnite na kontrolu svojho komína aj v prípade, že používate plynový kotol. Ide najmä o Vašu požiarnu bezpečnosť!
 15. Staršie komíny mávajú často veľa zvláštnych prasklín a dier, ktoré vznikajú rozožratím od kondenzátov.
 16. Nezabúdajte na zásadu, že na jeden komín je vhodné pripojiť iba jeden spotrebič.
kategórie: Stavba DOMU | pridal: iris (06.10.2011)
zobrazeni: 1697 | hodnotenie: 0.0/0
Komentáre: 0
Pridať Komentár môže len registrovaní užívatelia.
[ registrácia | Prihlásenie ]
Pomoc
>>>Skype Me™!

Partnery

Hľadáme pozemok
Pre klienta na výstavbu:V okolí Bratislavy-400-800m2, V okolí Trnavy, V okolí Trenčína:Soblahov, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Tren. Teplice, Záblatie, Opatová nad Váhom, Dobrá, pozemky v rozpätí 500 - 650m2

Archiv

Login

Seo
Seo servis CZIN.eu AddMe


     youtube.icon
VYTVORÍME PRIESTOR PRESNE PRE VÁS
     adopyt@gmail.com   <Kontaktujte nás>  +421940291413