Bytovka, alebo Zdravý domov So, 15.06.2024, 04:31 Fotovoltaika |Tepelné čerpadlo Kotly na pelety |         Logged in as Guest | RSS
Site menu


Ktoré podlahové vykurovanie je lepšie - elektrické či teplovodné?
Na inštaláciu podlahového vykurovania sú vhodné rôzne podlahové krytiny, medzi obľúbené patria kameň alebo keramické dlažby. Keramická dlažba má síce fyzikálne lepšiu tepelnú vodivosť, ale bez zapnutého vykurovania je chladná a na dotyk nepríjemná.

Všetky výhody podlahového kúrenia už asi viac či menej možno poznáte. Ten, kto prešiel bosou nohou po vykurovanej podlahe určite vie, aké slasti poskytuje.

Ak ste sa však pustili do čítania nášho článku, pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí ešte podlahové kúrenie nemajú, ale túžia po ňom. Áno, podlahové vykurovanie znamená komfort a pohodu či dokonca slobodu obliekania, hlavne ponožiek. Vo vzduchu však stále visí tá otázka – aké a kam?

Elektrické podlahové vykurovanie

Na vyhrievanie pomocou elektrickej energie sa používajú odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. K premene elektrickej energie na tepelnú dochádza v odporovom vykurovacom jadre kábla, ktorý následne vykuruje aj vrstvy nad ním, ktoré zas odovzdávajú teplo vzduchu, stenám a stropu miestnosti.

Montáž elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, pretože si nevyžaduje pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ podlahovky vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn.

Koľko a čo za elektrické podlahové vykurovanie?

  • Elektrické podlahové vykurovanie sa dá ľahko a veľmi presne regulovať, vyžaduje si nižšie investičné náklady ako teplovodný systém a nepracuje s centrálnym zdrojom tepla. Keďže elektrina ako zdroj tepla je drahšia ako zemný plyn, prevádzkové náklady stále prekračujú účty za plyn o 30 až 50 %, takže na dosiahnutie ideálneho pomeru cena/výkon je lepšie inštalovať ho na menšie plochy, napríklad do kúpeľne alebo na oddychové miesta.
  • Elektrické káble si vyžadujú na inštaláciu nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, ich akumulácia tepla je však menšia. Znamená to, že podlaha vyhriata pomocou elektriny neudrží teplo tak dlho ako podlahová konštrukcia s teplovodným vykurovaním.
  • Vykurovaná podlaha je konštruovaná ako plávajúca betónová doska s vykurovacími káblami, ktorá je od podkladu oddelená vrstvou tepelnej izolácie. Pri inštalácii treba rátať s celkovou hrúbkou 10 až 15 cm. Na podlahy, pri ktorých sa vyžaduje malá konštrukčná výška, sú vhodné elektrické rohože, ktoré sa ukladajú na betón alebo starú podlahu a zvýšia ju približne o 1,5 až 2 cm.
  • Rýchlejšie vyhreje miestnosť, ale nemá dlhú zotrvačnosť.
  • Elektrická podlahovka je výhodná aj v prípade, keď teplú vodu v domácnosti pripravuje elektrický ohrievač. Vtedy môžete mať nárok na zvýhodnenú sadzbu za odber elektriny, čím sa náklady znižujú.

Teplovodné podlahové vykurovanie - živá teplá voda

Ak domácnosť zásobuje teplom plynový kotol a nie elektrický, potom je výhodnejšie teplovodné podlahové vykurovanie. Jeho základný článok sú rúrky. Dôležité je, aby boli z kvalitného materiálu a odolné proti prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody.

Na tento účel sa odporúča polybutén, ktorý dnes predstavuje najvyspelejší materiál. Priemer rúrky by mal byť okolo 15 mm. Teplovodné podlahové vykurovanie sa dá inštalovať mokrým alebo suchým spôsobom. 
Pri mokrom spôsobe sa vykurovacie rúrky zakryjú poterom z betónu alebo anhydridu.

Veľmi praktické je použiť pri inštalácii systémovú dosku z tvarovaného polystyrénu, ktorá presne fixuje polohu vykurovacích rúrok a chráni ich pred poškodením hlavne pri nanášaní poteru.

Pri mokrom systéme, ktorý tvorí poter, vykurovacia a izolačná vrstva, má celá vrstva hrúbku 10 až 15 centimetrov, s ňou treba rátať pri návrhu svetlej výšky miestnosti. Na rozdiel od neho si suchý systém vyžaduje celkovú hrúbku vrstvy približne 11 až 12 cm. Je vhodný pri potrebe nízkej skladby podlahy alebo do priestorov, v ktorých nie je možné zaťažiť konštrukciu betónovým poterom.

Plusy a mínusy teplovodného vykurovania

Výhoda teplovodného vykurovania je možnosť pripojenia systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, ako sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory.

Pri nastavení nízkoteplotného režimu je podlahové vykurovanie maximálne hospodárne. Oproti radiátorom sa dá takto ušetriť až 30 % bežných nákladov. Na teplovodnom systéme je možné plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek. Renomovaní výrobcovia ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom.

Category: Stavba DOMU | Added by: iris (07.03.2017)
Views: 1539 | Tags: podlahoveho, montáž, podlahove, kurenie, podlahové, vykurovanie, kúrenie, podlahového | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Log In

Search

Site friends

....

Fotovoltaika
Tepelné čerpadlo
Kotly na pelety
Kachle na pelety s vymenníkom
Kachle na pelety teplovzdušnéIČO : 43706754
ing. Demidov
+421940291413
zdravydom.eu@gmail.com 
zdravydom.eu©2024     

#uMenuDiv1 li {font-size:18px;}