Bytovka, alebo Zdravý domov St, 24.04.2024, 03:54



 Fotovoltaika |Tepelné čerpadlo Kotly na pelety |         Logged in as Guest | RSS
Site menu


10 rád ako mať zdravý domov.
  1. Základom je čerstvý vzduch.
  2. Dbajte na pravidelné vetranie v každej miestnosti, aj v zime. Odporúčame vetrať krátko a častejšie. V miestnostiach je o mnoho znečistenejší vzduch ako vonku – v ovzduší uzatvoreného priestoru sú rôzne plesne, baktérie, víry a iné častice, ktoré môžu byť pôvodom nie len bolesti hlavy, ale aj astmy a alergie. Dobrým pomocníkom môže byť čistič vzduchu, ktorý dokáže vzduch upraviť, dezinfikovať, a znižovať tak výskyt nežiadajúcich látok. V kuchyni je nevyhnutnosťou digestor.

  3. Doma zásadne nefajčite.
  4. Vetranie je vám k ničomu, ak doma fajčíte. Dym je zdrojom škodlivých látok, ktorých sa len tak nezbavíte - dlho sa drží v textíliách a inde. Lepšie je chodiť fajčiť na balkón, terasu alebo záhradu.

  5. Nebojte sa rastliniek.
  6. Máte doma kvety? Robíte dobre: izbové rastliny pomáhajú zbaviť vzduch škodcov a zvlhčujú. Okrem toho na seba viažu prach a špinu (vyžadujú preto občas utrieť alebo osprchovať) zabudnúť nesmieme ani na ich blahodarne účinky a na psychiku. Na odberu oxidu uhličitého sa odporúča napríklad Zelenec chocholatý. Ale pozor na jedovaté rastliny ak máte doma malé deti.

  7. Lepšie vysávať ako zametať.
  8. Zametanie spôsobuje vírenie prachu, takže je lepšie vysávať. Vrecká vo vysávači je dobré vymeniť ešte kým nie sú preplnené, a už vôbec ich nepoužívať opakovane. Ideálne je mať doma vysávač s špeciálnym filtrom (filtruje sa vzduch a malé čiastky, ako sú roztoče ), alebo vysávač, ktorý koberec pri čistení namáča. Favoritom medzi vysávačmi je zatiaľ centrálny vysávač , ktorý má vysoký sací výkon, bezpečne likviduje alergény – tie na rozdiel od vreckových vysávačov necirkulujú vo vysávači , ale všetky vysávané nečistoty odchádzajú potrubím mimo obytného priestoru.

  9. Ani zima , ani teplo.
  10. Teplota v obytných priestoroch by sa mala pohybovať v rozmedzí od 20 do 24 stupňov , v spálni ešte o pár stupňov menej – pri nižšej teplote sa totiž telo lepšie zregeneruje. Dlhšiu dobu by teplota nikde nemala klesnúť pod 16 stupňov, vtedy vzniká nebezpečná kondenzácia vody, ktorá podporuje tvorbu plesne.

  11. Na prach platí voda.
  12. Usadzovaním prachu v domácností sa zabrániť nedá, preto je nutné ho odstrániť aspoň jedenkrát v týždni. Urobte to vždy vlhkou handrou, ktorá prach na rozdiel od prachovky nerozvíri. To isté platí o poutieraní zeme. Po použití je najlepšie handry vyprať (stačí ručne). Nikdy však nevyprášte vnútri miestnostiach.

  13. Ako zatočiť s plesňou.
  14. Ak viete, že niektorá miestnosť vo vašej domácnosti je náchylnejšia k tvorbe plesní, je dôležité zaistiť cirkuláciu vzduchu, a zabrániť tak zrážaniu vody. Plesniam sa totiž darí predovšetkým vo vlhkom prostredí a do ovzdušia vysielajú zdraviu škodlivé látky . Keď u postihnutého miesta stojí veľký kus nábytku, nechajte medzi nimi a stenou 2 až 5 cm. Čierne plesňové škvrny na stene je nutné čo najrýchlejšie odstrániť. Keď plesne odhalíte včas, často ich stačí ošetriť 50% roztokom octu alebo sódy. Rozšírenú pleseň zahubíte použitím chemických prostriedkom, ktoré sú dostať v drogérii. Alebo sa obráťte na odborníka.

  15. Chráňte sa pred elektromagnetickým smogom.
  16. Vyhýbajte sa v spálniaj spotrebičom, a keď tam bez mobilu, rádia, či televízora nevydržíte, umiestnite ho čo naďalej od postele. Starý CRT monitor/televízor zahoďte, má veľkú spotrebu, kazí Vám oči a predovšetkým vyžaruje silné elektromagnetické pole. Ak sa predsa len rozhodnete používať mikrovlnnú rúru, po jej zapnutí odíďte preč z miestnosti a vráťte sa až po cinknutí.

  17. Pozor na priveľa chémie.
  18. Domácnosť si môžeme nevedome zamorovať chémiou aj sami. Príkladom môže byť používanie veľkého množstva dezinfekčných čistiacich prostriedkov, ale i osviežovačov vzduchu, vonných sviečok a gélu. Spálený vosk je rozptýlený vo vzduchu a usadzuje sa v pľúcach. Veľký pozor si ale dajte hlavne pri práci s rôznymi nátermi, moridlami a lakmi. S nimi pracujte, ak možno len v lete. Pri nesprávnom postupu totiž môžu byť zdrojom nielen dlhodobého zápachu, ale aj uvoľňujúcich škodlivých látok.

  19. Šetrite s textíliami.
  20. S textíliami v byte nepreháňajte. Radšej zvážte záclony, závesy, koberce a čalúnený nábytok môžete nahradiť niečím umývateľným, v čom sa prach toľko nedrží. Keď už v byte nejaký textil používate, volte taký, aby sa dal vyprať. Dávajte prednosť praniu pred chemickým čistením.

Category: Stavba DOMU | Added by: iris (06.10.2011)
Views: 2547 | Comments: 1 | Tags: pleseň, vzduch, zima, Doma, teplo, elektromag, čerstvý, nefajčite, vysávať, rastliniek | Rating: 0.0/0
Total comments: 1
0  
1 Ving   (03.12.2011 14:31) [Мaterial]
Superbly illuminating data here, thakns!

Ulož
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Log In

Search

Site friends

....









Fotovoltaika
Tepelné čerpadlo
Kotly na pelety
Kachle na pelety s vymenníkom
Kachle na pelety teplovzdušné



IČO : 43706754
ing. Demidov
+421940291413
zdravydom.eu@gmail.com 
zdravydom.eu©2024     

#uMenuDiv1 li {font-size:18px;}