Bytovka, alebo Zdravý domov Ne, 28.04.2024, 16:21



 Fotovoltaika |Tepelné čerpadlo Kotly na pelety |         Logged in as Guest | RSS
Site menu


Psychológia priestoru - zdravé bývanie podľa Feng Shui

Psychológia priestoru - zdravé bývanie podľa Feng-Shui

Na naše zdravie má vplyv mnoho faktorov. Už sme si zvykli na spojitosť so správnou životosprávou, pravidelnú a vyváženú stravné, pozitívnym prístupom k životu, rovnováhou medzi prácou a odpočinkom alebo fyzickým aj duševným cvičením. Je však ešte jedna dôležitá oblasť nášho života, ktorá má nemalý podiel na našom zdravom a šťastnom živote - je to priestor okolo nás. Pôvodný čínske umenie Feng Shui pre nás môže byť vodítkom v tom čo je pre nás zdravé a čo vedie ku kvalitnému a harmonickému životu.
Začať môžeme príklady, ktoré každý pozná - v prírode sa cítime nabití energiou, máme pocit voľnosti, lepšie sa nám dýcha, a aj keď sa unavíme dlhou túrou, máme v sebe radosť a vnútornú spokojnosť. Naproti tomu si môžeme vybaviť situáciu, ktorá nám energiu doslova odčerpala - obed v neútulne a zafajčené krčme, piatkový nákup v supermarkete alebo nekonečná fronta na pošte. Toto sú extrémne prípady pozitívneho a negatívneho vplyvu priestoru na človeka, navyše sa z týchto negatívnych skúseností čoskoro "oklepom" alebo vyspíme. Ako je to ale s naším domácim a pracovným priestorom, v ktorom trávime drahocenné dni, týždne, mesiace a roky svojho života? Je možné, že by priestor okolo nás mohol mať zásadný vplyv na naše zdravie a spokojný život? Odpoveď je jednoznačne áno. Zle zvolený a usporiadaný priestor nás môže veľmi vyčerpávať, čo v dôsledku vedie k zlému spánku, psychickým poruchám a zdravotným problémom. Feng Shui nám naopak pomáha vytvoriť také prostredie, ktoré je plne funkčný z hľadiska našich potrieb a životného štýlu, zároveň je energeticky vyrovnané, inšpiratívne a umožňujúci kvalitný odpočinok i naplnenie životných vízií.
Je potrebné zdôrazniť, že Feng Shui je zároveň metódou vysoko individuálne. Hoci existuje veľa všeobecných zásad, len niektoré sú platné naozaj vždy. Pri práci s energiami piatich prvkov (voda - drevo - oheň - zem - kov) je potrebné dať pozor na to, aby sme si viac neublížili, ako pomohli. Aby sme zistili, ktoré energie sú pre nás osobne vhodné a posilňujúci a ktoré nás naopak oslabujú alebo disharmonizují, je potrebné vykonať nielen rozbor energiou priestoru, ale aj energií človeka, ktorý bude priestor užívať. Z dátumu narodenia je týmto spôsobom možné zistiť, kedy sme aktívne alebo naopak unavení, aké sú naše silné a slabé stránky, na čo si dať pozor a čomu venovať pozornosť. Táto astrológia vychádza z roku, mesiaca, dňa a hodiny narodenia, preto má príznačný názov Štyri piliere osudu. Jedná sa o určité dispozície a indispozícia, ktoré nám boli dané v momente nášho narodenia. V priestore okolo seba potom vďaka tomu môžeme využiť práve energie, ktoré nám pomáhajú, dodávajú nám podporu a stabilitu.
Veľmi dôležitá je tiež veľkosť domu alebo bytu. Tá by mala byť vždy úmerná počtu ľudí, ktorí ho obývajú. Ak je veľa ľudí na malom priestore, je v ňom príliš veľa energií, ktoré vedú k rozladenosti, podráždenosti a nekvalitné regeneráciu organizmu. Pokiaľ ale len osamelý pár využíva dom veľký ako hrad, je to snáď ešte horšie. Priestor potrebuje byť sýtená energiou, takže ak ju nemá kde brať, začne vysávať svojich obyvateľov. Takáto situácia môže viesť k vyčerpaniu a mnohých psychickým poruchám ako depresia alebo nespavosť.
Každý má bývanie, v ktorom sa odráža celá jeho osobnosť. Aj keď si ho treba sám nevybral, je dôvod prečo má bývať práve tu - prejsť určitú skúseností alebo sa vymaniť z rovnakých chýb v živote. Za takmer desať rokov praxe máme veľa skúseností s ľuďmi, ktorí túžia po zmene, ale stále si hľadajú miesta pre život, ktoré majú rovnaké negatíva - napríklad chýbajúce opora alebo chýbajúce alebo oslabené sektory, ktoré bývajú spojené práve s problematickými oblasťami života, ktoré si želajú najviac zmeniť. Je to ako s výberom partnera - rovnako vyberáme aj svoj životný priestor. Skúsený odborník Feng Shui poskytne objektívny pohľad zvonku a dokáže určiť problémové oblasti už po zhliadnutí pôdorysu domu či bytu. Môžeme tu hovoriť o akejsi psychológiu priestoru. Úplne všeobecne sa dá povedať, že pravidelné pôdorysy vypovedajú o ľuďoch so zmyslom o vyváženosť a harmóniu, tými nepravidelnými disponujú väčšinou nevyrovnaní, extrémne a problematickí jedinci. Je však dobré vedieť, že ak nemôžeme zásadne zmeniť svoj obytný alebo pracovný priestor, aj malá pozitívna zmena v interiéri, vyvolá reťazec zmien ďalších, ktoré môžu vyústiť až v zásadnú zmenu životnej. Na druhú stranu nemožno očakávať, že Feng Shui za nás vyrieši všetky problémy. Môže určite veľkou mierou pomôcť v naštartovaní zásadných zmien alebo vo skvalitnenie života. Zároveň však ide o neustálu prácu sama na sebe ao aktívnu snahu žiť svoj život čo najlepšie, spoznať, pochopiť a prijať sám seba, formulovať svoje predstavy a priania. Ak je interiér naozaj dobre usporiadaný, dáva človeku neustále podnety a impulzy - stále ho inšpiruje k niečomu ďalšiemu a novému, poskytuje mu zázemie a tým ho vo svojom dôsledku lieči a uzdravuje.
So zdravím je spojený stred domu či bytu, ktorému sa hovorí tai chi alebo energetické srdce domova. Je to miesto, ktoré svojou energiou ovplyvňuje celý obytný priestor, preto by vždy malo zostať voľné, aby tu energia mohla voľne cirkulovať. Častými chybami býva zastavanie nábytkom, umiestnenie schodiska, komína, stúpačiek alebo odpadov. Vhodné je tai chi zdôrazniť pomocou okrúhleho koberce, krištáľového lustra alebo iné závesné dekorácie či mandaly.
Príbeh z praxe
Navštívili sme manželov, ktorí bývali v dome kúsok za Prahou. Bolo poznať, že miesto pre svoje bývanie si starostlivo vybrali a dom i jeho okolie zariadili s láskou. Krásne rastliny vypovedali o harmonickom vzťahu, ktorý medzi sebou mali, a na prvý pohľad všetko vyzeralo perfektne. Pri dôkladnejšej analýze a po dlhom rozhovore sme narazili na tri problematické oblasti. Prvá z nich bola kuchyňa, ktorá síce bola zariadená podľa poslednej ch trendov, ale pôsobila viac ako laboratórium - teda sterilne a neosobne. Nebol tu cítiť žiadny život. Druhou slabinou bola spálňa, ktorá sa tlačila v malom izbičke s nepravidelným pôdorysom a navyše bola zariadená ako pre trinásťročnú princeznú - všetko bolo ružové a sladké. A tretím problémom bola detská izba - zaberal najlepšie miesto z energetického pohľadu, bol kompletne zariadený pre dve deti - detské postieľky, závesy a bordúry s mačičkami, potiahnuté perinky. To by samozrejme bolo v poriadku, keby v izbičke bývali dve deti. Ale problém bol, že deti si síce manželia moc priali, ale stále sa im nedarilo otehotnieť.
Nebolo ľahké manželom šetrne oznámiť, že detská izba musí kompletne zlikvidovať, pretože jeho zariadenie je podvedome stresuje a v miestnosti sa kumuluje stagnujúcej energie. Jednou z hlavných myšlienok Feng Shui je, aby človek vždy riešil priestor v súlade so svojou momentálnou situáciou a nebál sa zmien, pretože len zmena je nositeľom života. Obaja partneri boli našťastie veľmi vnímaví a otvorení, takže čoskoro pochopili, že máme pravdu. Naše ďalšie rady boli dve - spálňu vytvoriť v miestnosti, kde bol pôvodne detská izba, zariadiť jej menej romanticky v súlade s Feng Shui as pomocou osobných posilňujúcich energiou. Druhou radou bolo vniesť život do kuchyne - doporučili sme červené doplnky, kvitnúce rastliny, misu s ovocím a rezané kvety do vázy.
A ako to všetko dopadlo? Po týždni zavolala pani J. a oznámila mi "Tak sme to urobili". Skutočne našli toľko sily, aby kompletne zrušili detskú izbu a vybudovali v ňom plnohodnotnú spálni, kde sa s manželom cítili výborne. Rozhovor sme končili jej vetou "Mne sa tak strašne uľavilo, vôbec nechápem, že sme na to neprišli sami. Moc ďakujeme. "Z toho je vidieť, ako je dôležitý nezaujatý pohľad zvonku a dôvera, ktorú nám s manželom dali. Tento príbeh sa odohral tesne po prázdninách. Po novom roku mi pani J. zavolala druhýkrát a oznámila mi, že čaká bábätko. Bola to krásna správa a vtedy som si uvedomila, že naša práca má zmysel a že s pomocou Feng Shui môžeme pomáhať ľuďom, aby sa im splnili ich priania, ktorá je dovedú k šťastnému a naplnenému životu.



Source: http://www.divan.com.mx, El periódico
Category: Feng shui - Stavba domu | Added by: iris (15.12.2012) | Author: Petra Nachtmanová
Views: 5374 | Rating: 3.0/2
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Log In ]
Log In

Search

Site friends

....









Fotovoltaika
Tepelné čerpadlo
Kotly na pelety
Kachle na pelety s vymenníkom
Kachle na pelety teplovzdušné



IČO : 43706754
ing. Demidov
+421940291413
zdravydom.eu@gmail.com 
zdravydom.eu©2024     

#uMenuDiv1 li {font-size:18px;}